2023 'te Zam YOK       Halınız 4 Günde Teslim      İletişim: 0312 360 87 78
0532 609 19 84

HEREKE HALI YIKAMA

Hereke Halı Yıkama işlemlerine başlamadan önce saçakları, kaytanları ve dokuması kontrol edilir. Hereke Halı Yıkama işlemlerine başlamadan önce saçakları, kaytanları ve dokuması kontrol edilir.

 

Hereke Halı Yıkama işlemlerine başlamadan önce saçakları, kaytanları ve dokuması kontrol edilir. Hereke Halı Yıkama işlemlerine başlamadan önce saçakları, kaytanları ve dokuması kontrol edilir.

Hereke Halı Yıkama işlemlerine başlamadan önce saçakları, kaytanları ve dokuması kontrol edilir. Hereke Halı Yıkama işlemlerine başlamadan önce saçakları, kaytanları ve dokuması kontrol edilir. Tarih itibarıyla geçmişi olan halılar olduğu için zaman içinde kullanılırken dış etkenlere maruz kalan hereke halılarında çürüme, renklerinde solma, yamulma, saçaklarında çürüme ve kopmalar oluşabilir, firmamız hereke halılarında bulunan tüm bu sorunları tamircilerine orjinine uygun şekilde yaptırmakta, halının ömrüne ömür katmaktadır.

Hereke Halıları Türk düğümü olan çift düğümle dokunmaktadır ve oldukça zor bir tekniktir bu. Hereke halıların dokumasında kullanılan yünler, ipekler ve boyalar bütün malzemeler birinci sınıf ürünlerdir. Dünyanın en kaliteli halısı olarak tescillenmiştir hereke ipek halıları,Türkiye’nin birçok yerinde hatta cezaevlerinde de dokunmuştur. Hereke Sivas cezaevinde dokunan halıların piyasalarda ayrı bir değeri de vardır, sümerbank halı dokuma tezgahlarında da dokunan hereke halıları itinalı bir şekilde yapılmaktadır.

Hereke halılarının yıkanması ve bakımı dokumasında olduğu gibi deneyim, ustalık gerektirir. Kontrol işlemi biten hereke halılar toz dolaplarında döndürülerek tozlarından arındırılır, havuz sisteminde tek halı olarak yıkamaya alınır, renkleri birbirine girmemesi için özel yıkama tekniği uygulanarak temizlenir. Yıkama işlemi bittikten sonra gelberi yapılarak dibine kadar işlemiş pislikler halının bünyesinden çıkartılır. Firmamızda hereke halılar kapalı kurutma odalarında güneş görmeden, dış etkenlere maruz kalmadan kurutulur. Son aşamada hereke halılar kontrol edilerek paketlenir ve ücretsiz servislerimiz ile adresinize teslim edilir. Hereke halılarınızı ucuz yıkayan firmalara vererek hem halınızdan, hemde sağlığınızdan olmayınız…

El dokumaları, geçmişten günümüze insanların yaşamlarını ve duygularını anlatmaya vesile olmuş;  gelenek ve kültürümüzü bu günlere yansıtmıştır.
Adını Türk markası olarak duyuran ilk ürünlerden bir tanesi olan Hereke halı, bugün de ihtişamını korumaktadır.

Hereke Halının Özellikleri;


Hereke halısı dokunuş tekniği ve malzeme kalitesiyle diğer pek çok halıdan farklılık gösterir.
Hereke halısı  yün, yün ipek ve ipek olarak üç çeşittir. Ama çoğunlukla ipekten üretilir. Üretimde kullanılan ipek birinci sınıf olup, tamamen doğaldır ve Bursa’dan getirtilmektedir. Santimetre karede bazılarında ortalama 100 düğüm bulunur, bazılarında ise düğüm 400’ü geçer.
Çok ince ve çok değerli el dokuma halı çeşididir; Hereke halı, bir yılda dokunabildiği gibi birkaç yıl süren çalışmayla da dokunabilmektedir. Bu halı ilmek ilmek dokunan % 100 el yapımı eşsiz kalitede halıdır.
Hereke halıları, yalnızca çift düğüm adı verilen son derece güçlü ve dayanıklı bir Türk düğümüyle dokunur.
Metrekaresine bir milyon çift düğüm atılarak yaklaşık bir yılda dokunan Hereke halısının her aşaması itinalı çalışma ve emek gerektirir.

Halıların Desenleri;


Hereke halısının desenleri son derece özgündür. En bilinen Hereke deseni “Yedi Dağın Çiçeği”dir. Ayrıca çiçek motiflerinin yanında hatailer ve rumiler de kullanılmıştır. Desenler; Bin Bir Çiçek, Kır Çiçeği, Erik Dalı, Asmalı Lale, Zümrüdü Anka, Lalezar, Sultanahmet, Polonez, Kristal, Gülseri, Gülendam, Makber, Kuşlu, Dağıstan, Firuze, Bahçesaray, Badegül, Köşk, Şölen, Dolmabahçe, Buket, Çeşm-İ Bülbül, Karpuzlu Ve Kafkas’tır. Toplamda 200’den fazla çiçek motifi kullanılmaktadır. Ayrıca Arapça harflerle yazılmış birtakım yazılara ve hayvan motiflerine de rastlanılabilmektedir.
Bu halılarda her bir motifin anlamı vardır. Örneğin tavus kuşu ruhu, ejderha nefsi, lale sevgi ve barışı, sümbül mutluluğu ve aşkı, yabani gül hasreti, karanfil ise sadakati simgelemektedir.
Hereke halılarında zemin çoğunlukla bordo, lacivert ve kırmızıyken motiflerde sarı, pembe, turuncu ve mavi kullanılmaktadır.
Hereke halıları dünyanın en iyi el dokuma halıları olarak bilinir ve bir çok kopyası çıkarılmıştır.
Hakiki Hereke halıları, Anadolu geleneksel halıcılığının yüzyılımızdaki sentezidir. Aynı zamanda sanat eseri niteliği de taşıyan hereke halıları bir çok ülkede taklit edilerek yapılmaya çalışılmıştır. Aynı kaliteyi yakalamaları mümkün olmasa da, desenlerini yapmaya çalışmışlardır.
Dolmabahçe ve Yıldız Sarayı’nın bütün halıları ve döşemelik kumaşları Hereke’de dokunmuştur, saray nakkaşlarının kendilerine has tasarımları dikkat çekicidir, Hereke halı, kalitenin ve görkemin bir simgesidir.

Hereke Halı Bakımı;


Bin bir zahmetle ve emekle dokunan ve aynı zamanda bir sanat ürünü olan kıymetli Hereke halılarının bakımı çok önemlidir. Bu tür halıların yıkama işlemi evde yapılmamalıdır.
Piyasada pek çok halı yıkama firması olmakla birlikte, bu firmaların kıymetli halılarınızı ne şekilde temizlediği önem taşımaktadır. İpekle dokunan Hereke halı için en büyük problem silerken veya yıkarken renklerinin birbirine karışmasıdır. Bu nedenle tamamen teknik bir yıkama ve temizleme işlemi gerektirdiğinden profesyonel olmayan ellerde halılarınız yıpranabilir, değerini kaybedebilir.
Halılarınızın değerini en az sizin kadar bilen firmamızda, halılarınız özel tekniklerle ve her halıya uygun temizlik ürünleri ile yıkanmaktadır.
Tamir edilmesi gereken halıların tamiratı da firmamızca titizlikle yapılmaktadır.

Sizlere bir telefon kadar yakınız. Ankara’nın neresinde olursanız olun ücretsiz servislerimizle hizmet vermekteyiz.